RSS feed for David

David has logged 38 entries for films during August 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Child of God

Child of God

2013
×
★★½
Edit this entry  
31
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Joe

Joe

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Policeman's Wife

The Policeman's Wife

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Street in Palermo

A Street in Palermo

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Tracks

Tracks

2013
×
★½
Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wolf Children

Wolf Children

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Gerontophilia

Gerontophilia

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bethlehem

Bethlehem

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Winter of Discontent

The Winter of Discontent

2013
×
★★½
Edit this entry  
19
Riddick

Riddick

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Apur Sansar

Apur Sansar

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
The River

The River

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rewind This!

Rewind This!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Sun in a Net

The Sun in a Net

1963
×
★★★★
Edit this entry  
14
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Aftershock

Aftershock

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★½
Edit this entry  
11
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heat

The Heat

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Like You Know It All

Like You Know It All

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
Night and Day

Night and Day

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Exhibition

Exhibition

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry