Sort by

DaveyPeppers has logged 187 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★
Edit this entry  
03
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
21
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Countdown

Countdown

2019
×
½
Edit this entry  
27
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★½
Edit this entry  
26
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jexi

Jexi

2019
×
Edit this entry  
15
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Video Dead

The Video Dead

1987
×
★½
Edit this entry  
09
Lucky Day

Lucky Day

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry