RSS feed for DaveZee
  • The Poughkeepsie Tapes

    The Poughkeepsie Tapes

    ★★★★★

    Top 5 Found Footage/ Mockumentary

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    My favorite horror movie!

  • The Cannibal Club

    The Cannibal Club

    ★★★

    Wouldn’t not consider this horror

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    One of the best movies ever made

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    One of my favorite movies.

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    ★★★★★

    Tough watch but very well done

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★★

    My favorite found footage movie

  • Paranormal Activity 3

    Paranormal Activity 3

    ★★★★½

    8.5/10

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    Top 20 non-horror for me

  • The Woods

    The Woods

    ★★★½

    First time watch.  A bit confusing. Could go up with subsequent views.

  • Scary Movie 3

    Scary Movie 3

    ★★★½

    Better than advertised.  Laughed a lot!

  • Abducted in Plain Sight

    Abducted in Plain Sight

    ★★★★

    Terrible parents, all around.