David has written 18 reviews for films during 2020.

  • Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

    Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

    ★★★★

    Can I request a remake of the whole serie with this animation?

  • Amulet

    Amulet

    ★★★★

    Either you hate it or love it but never in between.

  • The Witches

    The Witches

    ★★★★

    Anne Hathaway all the way up, down, to the left, to the right, inside, outside and every direction possible.

  • RBG

    RBG

    Rest In Peace RBG you've paved the way for so many.

  • Mulan

    Mulan

    ★★★

    Visually stunning... but that's all, the fight scenes looks bad for being a Disney movie, if this would be directed by Zhang Yimou then things would be different.

  • Nobody Knows

    Nobody Knows

    ★★★★★

    There's a scene where Akira said goodbye to his mother on the train station, then he walks a few steps behind her waiting for her to turn back and give him a hug but she never turn back, she never said goodbye.

  • Rogue

    Rogue

    ½

    This is like "as I say not as I do!", Trying to give a message about deplorable conditions on animal raising when they've used real animals to make this movie, sorry but it's 2020, the use of real animals it's unacceptable.

  • The Odd Family: Zombie on Sale

    The Odd Family: Zombie on Sale

    ★★★½

    I repeated to myself for the tenth time, why do you fall for a zombie?

  • Vivir intentando

    Vivir intentando

    ★★★

    Do not get confused, the Cheetah Girls are the north american BANDANA's

  • Paradise In Heart

    Paradise In Heart

    ½

    I've spent three minutes watching how was builded the house, that was the best part.

  • Dangerous Drugs of Sex

    Dangerous Drugs of Sex

    ½

    With an inexistent development of story or characters this is just bad soft porn.

  • Esprit de Corps

    Esprit de Corps

    ★★★½

    When you become what you hate.