Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lightyear

Lightyear

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stardust

Stardust

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Top Scooby-Doo!

Big Top Scooby-Doo!

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bloodbath at the House of Death

Bloodbath at the House of Death

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day the Earth Caught Fire

The Day the Earth Caught Fire

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
U.S. Marshals

U.S. Marshals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry