Sort by

DavidB has logged 209 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★½
Edit this entry  
29
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★
Edit this entry  
27
One Point O

One Point O

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Eden Log

Eden Log

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★
Edit this entry  
23
Riddick

Riddick

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hostel

Hostel

2005
×
★★
Edit this entry  
22
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Intacto

Intacto

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Livid

Livid

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
½
Edit this entry  
18
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
The Dyatlov Pass Incident

The Dyatlov Pass Incident

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Bambi

Bambi

1942
×
★★★
Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★★
Edit this entry  
13
The Green Berets

The Green Berets

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

1950
×
★½
Edit this entry  
08
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Open Grave

Open Grave

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Mud

Mud

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Edit this entry  
04
In the House

In the House

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry