Sort by

DavidB has logged 44 entries for films during October 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Silver Bullet

Silver Bullet

1985
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Quills

Quills

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
Wings of Fame

Wings of Fame

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Battle Beyond the Stars

Battle Beyond the Stars

1980
×
★★½
Edit this entry  
20
Soldier

Soldier

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★
Edit this entry  
20
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Maniac

Maniac

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Edit this entry  
18
King of California

King of California

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
It's a Disaster

It's a Disaster

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Pin

Pin

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★
Edit this entry  
08
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Stay

Stay

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★
Edit this entry  
02
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry