David has logged 556 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Hit

The Big Hit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nirvana the Band the Show

Nirvana the Band the Show

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Freaked

Freaked

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angel

Fallen Angel

1945
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tommy

Tommy

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zero Patience

Zero Patience

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Moontide

Moontide

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sinkhole

Sinkhole

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven: To The Land of Happiness

Heaven: To The Land of Happiness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry