Sort by

davidcnt has logged 106 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★
Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Edit this entry  
07
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Strawinsky and the Mysterious House

Strawinsky and the Mysterious House

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry