Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
davidcnt

davidcnt

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for davidcnt
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • davidcnt’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★½ Watched 07 Jan 2023

    Wayyyy worse than expected

  • Entergalactic

    Entergalactic 2022

    ★★★★ Watched 03 Jan 2023

    Wayyyyy better than expected

  • Avatar: The Way of Water

    Avatar: The Way of Water 2022

    ★★★½ Watched 14 Dec 2022

    None of those 13 years were spent on the script huh James

  • Resurrection

    Resurrection 2022

    ★★★★ Watched 14 Dec 2022

    Pearl still hasn’t hit Australian theatres but it’s got some stiff competition in the long unbroken monologue department

  • Guillermo del Toro's Pinocchio

    Guillermo del Toro's Pinocchio 2022

    ★★★★½ Watched 12 Dec 2022

    Would it be wrong for me to say I hated Christoph Waltz more in this than in Inglorious Bastards?

  • Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

    Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris 2022

    ★★★★★ Watched 09 Dec 2022

    Saw the Sydney show - Amazing energy, amazing performer

  • Home Alone

    Home Alone 1990

    ★★★★★ Watched 05 Dec 2022

    Goat Christmas movie

  • The Humans

    The Humans 2021

    ★★★★ Watched 30 Nov 2022

    Richard Jenkins is the best

  • The Night Before

    The Night Before 2015

    ★★★★ Watched 21 Nov 2022

    Seth Rogens most underrated comedy, Michael Shannon should be in more comedic roles

  • Terrifier 2

    Terrifier 2 2022

    ★★★★ Watched 31 Oct 2022

    Can we not talk about cereal right now

  • On the Count of Three

    On the Count of Three 2021

    ★★★★ Watched 29 Sep 2022

    Great double feature with Paddleton

  • Pinocchio

    Pinocchio 2022

    ★ Watched 09 Sep 2022 1

    So bad it killed Queen Elizabeth

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.