• Swiss Army Man

    Swiss Army Man

    ★★★★½

    For a movie as wild and outlandish as this one it somehow manages to have such a cozy and warm vibe. All the performances are great and the melancholic vibe of some of the scenes really lends a lot of personality (not that it didn’t have tons already)

    Also the score is fucking incredible

  • Three Identical Strangers

    Three Identical Strangers

    ★★★★

    What starts as something really fun and wholesome quickly evolves in to something dark, unethical and sad yet entirely fascinating 

    If you have any interest whatsoever in psychology or the underbelly of scientific research I would implore you to check this one out.

    My only issue is that for a relatively short run time is does feel very long especially towards the end

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    How do you follow up the masterpiece that is the first Mamma Mia with this piece of shit

    It is kinda funny tho

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★

    Unfortunately a very easy movie to criticise, it seems that too much of the attention went towards the scale of the film and as a result the script is a lot weaker than what I’m used to with Nolan films (I know they all have their cheesy and dumb moments but they’re largely pretty tight).

    But fuck it it’s a whole lot of fun and I’m certainly entertained every time I watch it, I think it definitely has the best action in the series and is overall a satisfying wrap up.

  • The Ring

    The Ring

    ★½

    I was so keen to finally watch this and Jesus Christ what a let down

    Like yeah sure it’s competently made and Naomi is good in it but it’s so fucking BORING  

    I shleep 😴

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★★

    Fuck it 5 stars I’ve watched this movie more than anything else and it’s never not great

  • Million Dollar Baby

    Million Dollar Baby

    ★★★★½

    So close to perfect, just a little bit too long 

    Without a doubt a movie that everybody should see at least once

  • The Butterfly Effect

    The Butterfly Effect

    ★★

    This movies not good and they have the lame ending on Netflix

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    Nice to see Hugh Jackman put his own spin on Patrick Bateman 

    Also I’m really enjoying this Ray Romano resurgence

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★

    While I definitely laughed I didn’t think it was as funny as it should have been

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★★

    This movie makes marriage story look like a fucking picnic

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

    I’m really sorry about this one…