• The Nightingale

    The Nightingale

    ★★★★

    Not your daddy’s road trip movie

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★★

    The best way to spend half an hour

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★

    It’s really really dumb but it’s also a whole lot of fun, came out enjoying it a lot more than I thought I would

    About on par with the original for me

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★½

    Fucking gut wrenching, I hated every second of it 

    4.5 stars !

  • The Thing

    The Thing

    ★★★½

    Maybe just a victim of my own expectations but I didn’t love it, I can definitely see myself rewatching it though and I have a feeling I might get more out of it knowing what to expect 

    The creature design is fucking top notch though

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    Now this is a fucking MOVIE

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

    FUCK CAROL BASKIN

  • Amy

    Amy

    ★★★★½

    Fucking tragic 

    Made me go from not caring about Amy Winehouse to loving and empathising with her 

    Really really good

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    Pretty great, really interesting direction and visual style. Possibly one of the best child performance I’ve seen and a goat performance from Shia (like REALLY fucking fantastic) 

    Towards the end I did feel like it started to drag just a liiiiitle bit and I wasn’t completely sold on Lucas Hedges Shia impression, don’t get me wrong he was still good just not up to par with the other actors 

    Overall very solid and I’ll probably revisit it

  • Enter the Void

    Enter the Void

    ★★★★

    Very interesting concept and execution 

    Fantastic visuals 

    Also very self indulgent

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★

    It feels like you’re watching a really trashy documentary in the best way possible 

    The ending was pretty fucking bad though

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★½

    Mehhhhh


    Edit: it’s been 3 hours and I’ve literally already forgotten about it