RSS feed for David
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Edit this entry  
17
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★
Edit this entry  
17
High Tension

High Tension

2003
×
Edit this entry  
14
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
14
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★
Edit this entry  
12
The Electric Hotel

The Electric Hotel

1908
×
★★★
Edit this entry  
12
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
10
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
America

America

1924
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Son of the Sheik

The Son of the Sheik

1926
×
★★★
Edit this entry  
23
High and Dizzy

High and Dizzy

1920
×
★★
Edit this entry  
23
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
Edit this entry  
22
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★
Edit this entry  
22
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Seashell and the Clergyman

The Seashell and the Clergyman

1928
×
★★★
Edit this entry  
21
Rain

Rain

1929
×
★★★
Edit this entry  
20
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra

1928
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Barnyard Battle

The Barnyard Battle

1929
×
★★
Edit this entry  
20
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★
Edit this entry  
20
Duck Soup

Duck Soup

1927
×
★★
Edit this entry  
20
Queen Kelly

Queen Kelly

1929
×
★★
Edit this entry  
17
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blood and Sand

Blood and Sand

1922
×
Edit this entry  
17
The Prophetess of Thebes

The Prophetess of Thebes

1908
×
★★
Edit this entry  
17
Justinian's Human Torches

Justinian's Human Torches

1908
×
★★
Edit this entry  
16
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Edit this entry  
16
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
Asphalt

Asphalt

1929
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sparrows

Sparrows

1926
×
★★★
Edit this entry  
14
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Saphead

The Saphead

1920
×
Edit this entry  
13
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
★★★
Edit this entry  
13
Liberty

Liberty

1929
×
★★
Edit this entry  
13
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★
Edit this entry  
13
The Finishing Touch

The Finishing Touch

1928
×
★★
Edit this entry  
13
My Wife's Relations

My Wife's Relations

1922
×
★★
Edit this entry  
13
Haunted Spooks

Haunted Spooks

1920
×
★★
Edit this entry  
13
A Sailor-Made Man

A Sailor-Made Man

1921
×
★★
Edit this entry  
13
Phantom

Phantom

1922
×
★★★
Edit this entry