Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diva

Diva

1981
×
★★★
Edit this entry  
22
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
21
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trouble in Mind

Trouble in Mind

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★½
Edit this entry  
16
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Poto and Cabengo

Poto and Cabengo

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Loulou

Loulou

1980
×
★★★
Edit this entry  
09
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Fall Guy

Fall Guy

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sharper

Sharper

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shout

The Shout

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Edit this entry  
07
Magic Mike's Last Dance

Magic Mike's Last Dance

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Edit this entry  
03
Party Girl

Party Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Magazine Dreams

Magazine Dreams

2023
×
★★½
Edit this entry  
28
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
A Thousand and One

A Thousand and One

2023
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cassandro

Cassandro

2023
×
★★½
Edit this entry  
26
A Little Prayer

A Little Prayer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry