RSS feed for davidehrlich

davidehrlich has written 161 reviews for films rated ★★ .

  • Lucy in the Sky

    Lucy in the Sky

    ★★

    Going into outer space literally changes a person. Your muscles atrophy. Your bones deteriorate. One NASA study even found that prolonged time in the cosmos can alter the telomeres at the end of your DNA. Some of these effects are temporary, while others are obviously more permanent. Those of the mental variety tend to fall into the latter category. It’s a tricky thing to measure, but your mind cannot be un-blown; looking down at the Earth like it’s a marble…

  • Motherless Brooklyn

    Motherless Brooklyn

    ★★

    New York's hottest mess is MOTHERLESS BROOKLYN. it's got everything: Edward Norton *completely* off the chain, Alec Baldwin as Mobert Roses, Willem Dafriend, inexplicably plastic digital cinematography, a 407-minute running time… and a pretty good new Thom Yorke song!

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★

    The THE GOLDFINCH of movies about kids who are imaginary best friends with Hitler.

  • An Officer and a Spy

    An Officer and a Spy

    ★★

    Roman Polanski has absolutely no intention of asking you to separate the art from the artist. His “Officer and a Spy” — a peevish and self-satisfied procedural that unravels the Dreyfus Affair with all the journalistic doggedness of “Spotlight,” but none of the same integrity — seems determined to remind viewers that it was directed by cinema’s most storied rapist.

    The film’s more damning and transparent moments are as nakedly autobiographical as anything Polanski has ever made, as the story’s…

  • Seberg

    Seberg

    ★★

    A fitting punishment for anyone who felt that “Once Upon a Time in Hollywood” didn’t lavish enough love upon the late Sharon Tate, Benedict Andrews’ blandly ill-conceived “Seberg” is proof enough that extra screen time isn’t the secret to a more satisfying cinematic séance.

    Which isn’t to say that this scattered look at the last years of Jean Seberg’s life gives the actress its undivided attention. Less a biopic about the “Breathless” star than a paranoid thriller that revolves around…

  • The Red Sea Diving Resort

    The Red Sea Diving Resort

    ★★

    In the early 1980s, a clandestine unit of Mossad agents bought and reopened a deserted beach resort on the shores of war-torn Sudan, and used it as a cover through which to smuggle thousands of persecuted Ethiopian Jews to the safety of Jerusalem. When this story was declassified a few years ago, it made for a remarkable new chapter in the history of the Jewish diaspora — one that hinges on ancient Hebraic themes of exile, the divine value of…

  • Anna

    Anna

    ★★

    Luc Besson’s lifelong obsession with female empowerment has always been hard to square with his lifelong hobby of female objectification. The stylish French auteur and film mogul responsible for the likes of “Lucy,” “The Professional,” and at least nine alleged instances of sexual impropriety loves to build movies around blank women — usually fashion models — who can be reformatted with the power of his own design and costumed with the scant agency he’s afforded them.

    In “Anna,” a competent…

  • Being Frank

    Being Frank

    ★★

    Over the last few years, the likes of “Swiss Army Man,” “Time Out of Mind,” and “The Diary of a Teenage Girl” have established Miranda Bailey as one of the boldest and most forward-thinking producers in contemporary indie cinema. The films that she’s helped shepherd into the world run the gamut from deranged fart comedies to unflinching social dramas, but all of them are bound together by a radical sense of empathy and a refusal to judge their characters (that…

  • Domino

    Domino

    ★★

    Brian De Palma’s “Domino” was a troubled production story for the ages: underfunded, shot by the seat of its pants, and cut to ribbons without the director’s approval or supervision. But that’s the least of the issues with the final product. There’s little indication this low-rent, high-minded terrorism shlock ever had any hope of being a better film than the version now making its way to VOD and a few sad movie screens. Too much of the material is intact…

  • The Perfection

    The Perfection

    ★★

    more like THE FUN AND SUPER UNEXPECTED FIRST ACT THAT GIVES WAY TO AN HOUR OF PURE NONSENSE AND A NICE FINAL SHOT.


    Edit: ok but do want to say that Logan Browning is spectacular on dear white people and should be a big star and if this movie helps that happen I’m fine with it

  • Oh Mercy

    Oh Mercy

    ★★

    A ponderous true-crime procedural about a murder in France’s poorest commune, Arnaud Desplechin’s mostly lifeless but peripherally compelling “Oh Mercy!” (aka “Roubaix, une lumière”) finds the “My Golden Years” auteur returning to his birthplace to tell a story about a place that few people got to choose, and even fewer get to leave. If the film is a literal homecoming, however, it’s also a striking figurative departure for a filmmaker best known (and most beloved) for intricate, frazzled, and hyper-loquacious…

  • The Staggering Girl

    The Staggering Girl

    ★★

    Luca Guadagnino insists that his utterly gorgeous and generally insipid new 37-minute film is not a commercial. According to the opening titles — which for unknown reasons are presented in the signature style of Woody Allen — “The Staggering Girl” is actually a medium-length art movie “based on Valentino Haute Couture.” Never mind that the short was produced by the monolithic fashion house, or that each of the many spectacular looks gets its own citation in the credits, or that…