RSS feed for davidehrlich

davidehrlich has written 40 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Madeline's Madeline

    Madeline's Madeline

    ★★★★★

    [so this is a long interview story i did with Josephine Decker & Helena Howard, not a review. i'm posting it cause 1. i can, and 2. i'm gonna take every chance i get to rave about this movie and convince people to go see it if and when they can. if you wanna read my * * * * * review, you can do that here. thx]

    ———————————————————

    The story behind one of the most vital and visionary independent films…

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    It doesn’t take long to recognize that “Mission: Impossible — Fallout” is one of the best action movies ever made.

    Some will see the light during the first act HALO jump, when Tom Cruise caps off an exhilarating long-take by leaping out of a C-17 at 25,000 feet, aerial photographer Craig O’Brien capturing the stunt from the massive IMAX camera strapped to his chest (your move, Christopher Nolan). Others might cotton to the film’s brilliance during the bareknuckle fight scene…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    “If you’re kind and polite, the world will be right.” — Paddington Brown

    A recent spate of humane and optimistic movies —short on discord, long on warmth, and explicitly about the goodness in people — suggests that our ongoing political debacle may be prompting some filmmakers to reconsider the types of stories they want to tell. At a time when the free world is run by a malignant cancer who can’t even shake hands with someone without trying to assert…

  • Burning

    Burning

    ★★★★★

    🔥m🔥a🔥s🔥t🔥e🔥r🔥p🔥i🔥e🔥c🔥e🔥

  • Madeline's Madeline

    Madeline's Madeline

    ★★★★★

    “The emotions you are having are not your own, they are someone else’s. You are not the cat — you are inside the cat.” So begins Josephine Decker’s “Madeline’s Madeline,” an ecstatically disorienting experience that defines its terms right from the start and then obliterates any trace of traditional film language, achieving a cinematic aphasia that allows Decker to redraw the boundaries between the stories we tell and the people we tell them about. The result is an experimental movie…

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    perfect film.

    a MAGIC MIKE XXL-level delight (my highest recommendation).

    obviously a refutation of Brexit, but naturally also such an imaginative, inclusive, open-hearted response to Trump's "shithole" mindset and xenophobia in general. My (sold out) NYC audience clapped during the credits… and then promptly shut the hell up as the brilliant final number kicked in.

    also, this Paul King guy is a low-key master in the making. there are few "adult" filmmakers out there who couldn't learn something from how…

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★★

    Any number of superlatives have been hurled at Don Hertzfeldt’s “World of Tomorrow” — this critic listed the 16-minute short as one of the 10 greatest films of the 21st Century — but perhaps the highest compliment it’s received is that nobody ever really asked for a sequel. Well, maybe that’s not true, maybe Hertzfeldt has actually spent the last two years being hounded by fans who wanted more of a movie they loved, but I’ve watched the original more…

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    You never see the Germans.

    Nearly every 70mm frame of Christopher Nolan’s monumental new film is lodged in the heart of the heart of World War II — ticking down the seconds as the Nazis tighten the noose around 400,000 Allied troops who are stranded on the beaches of Dunkirk — but you never see the Germans. Their submarines lurk invisibly beneath the waters offshore, their planes swoop in the distance overhead, and their foot soldiers remain off-camera as they…

  • Top of the Lake: China Girl

    Top of the Lake: China Girl

    ★★★★★

    Jane Campion’s “Top of the Lake: China Girl” is — among a seemingly infinite array of other things — a story about second chances. And while that theme is beautifully personified by any number of different characters during this six-hour miniseries, there’s a certain irony to the fact that this epic detective drama is built upon a foundation of redemption and regret. After all, Campion got it right the first time.

    Premiering at Sundance in 2013 and airing on SundanceTV…

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★★★

    “In the end we had pieces of the puzzle, but no matter how we put them together, gaps remained. Oddly shaped emptiness mapped by what surrounded them, like countries we couldn’t name. What lingered after them was not life, but the most trivial list of mundane facts. A clock ticking on the wall, a room dim at noon, the outrageousness of a human being thinking only of herself.”
    — “The Virgin Suicides”

    Sofia Coppola didn’t write the searching, wonderstruck narration…

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    “And now one for all the nostalgics out there. A blast from the past… that beautiful time when people refused to accept that the future was just around the corner.”

    Alfonso Cuarón’s “Children of Men” arrived in theaters on Christmas Day, 2006, and immediately announced itself as the most best and bleakest sci-fi movie of the 21st Century. It has also proven to be the most prescient, anticipating a time when Britain has closed its borders, hateful isolationism has taken…

  • The Decalogue

    The Decalogue

    ★★★★★

    Ten commandments. 10 episodes. 10 hours. When it first aired on Polish television in 1989, decades before long-form filmmaking would come to be regarded as the last bastion of auteurism, Krzysztof Kieślowski’s “Dekalog” was one of the most immense undertakings the cinema had ever seen. There had been longer works, and more lavishly financed ones — even when accounting for inflation, “Dekalog” would qualify as a micro-budget project — but the existential girth of Kieślowski’s magnum opus immediately made it…