Highest rated films

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★★

  • Tokyo Tribe

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Two Days, One Night

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★★

  • McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★★

  • The Long Day Closes

    ★★★★★

  • Il Sorpasso

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★½

  • The Devils

    ★★★★½

  • The Innocents

    ★★★★½

  • Starred Up

    ★★★★½

  • Rumble Fish

    ★★★★½

  • The Idiots

    ★★★★½

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★½

  • A Summer's Tale

    ★★★★½

  • Ride the High Country

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 265 Films watched
  • 22.1 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Frozen

Jan 1

Most Watched

Goodbye to Language

twice

Interstellar

twice

This Is Where I Leave You

twice

Starred Up

twice

The Trip to Italy

twice

Last Film

World of Tomorrow

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
159 films
Comedy
70 films
Thriller
45 films
Action
37 films
Documentary
33 films
Romance
30 films
Crime
28 films
Adventure
23 films
Sci Fi
22 films
History
15 films
USA
163 films
France
45 films
UK
44 films
Germany
19 films
Spain
10 films
Australia
9 films
Denmark
9 films
Italy
9 films
Belgium
8 films
Ireland
8 films
English
227 films
French
41 films
Japanese
19 films
Spanish
18 films
German
13 films
Chinese
9 films
Italian
8 films
Korean
6 films
Russian
5 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

The Grand Budapest Hotel

★★★★½

The Grand Budapest Hotel is the film with which Wes Anderson finally answers his critics, and the message could not be clearer or more immaculately embossed in Futura on an insert shot of the most delicate stationary: “Go fuck yourselves.” Anderson has been contemporary American cinema’s most hostile aesthete for…

More reviews

davidehrlich’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

After Earth
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Impossible Light

Films davidehrlich watched in 2014

  • World of Tomorrow
  • Key Largo
  • The African Queen
  • Happy Christmas
  • Unbroken
  • McCabe & Mrs. Miller
  • August Winds
  • Annie
  • The Interview
  • Selma
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Rumble Fish
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Exodus: Gods and Kings
  • Dying of the Light
  • American Sniper
  • A Most Violent Year
  • Dumb and Dumber To
  • Point and Shoot
  • Low Down
  • National Gallery
  • The Devils
  • Mommy
  • Big Hero 6
  • Goodbye to Language
  • Interstellar
  • The Right Stuff
  • Interstellar
  • Exists
  • John Wick
  • Foxcatcher
  • Citizenfour
  • Fury
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Kite
  • I Am Ali
  • Last Hijack
  • Inherent Vice
  • Mr. Turner
  • Stray Dog
  • Leviathan
  • Whiplash
  • Gone Girl
  • Jimi: All Is by My Side
  • Beloved Sisters
  • The Innocents
  • The Look of Silence
  • The Maze Runner
  • The Blue Room
  • The Zero Theorem
  • This Is Where I Leave You
  • X-Men: Days of Future Past
  • Misunderstood
  • '71
  • Phoenix
  • Time Out of Mind
  • Good Kill
  • Kabukicho Love Hotel
  • Hungry Hearts
  • This Is Where I Leave You
  • Jauja
  • Cake
  • The Keeping Room
  • 99 Homes
  • Nightcrawler
  • The Imitation Game
  • While We're Young
  • Top Five
  • Pasolini
  • The Theory of Everything
  • Song of the Sea
  • Tokyo Tribe
  • The Last Five Years
  • The Duke of Burgundy
  • Breathe
  • Girlhood
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Wild Tales
  • Sea Fog
  • Maps to the Stars
  • It Follows
  • Eden
  • All That Jazz
  • The Princess of France
  • The Two Faces of January
  • Force Majeure
  • Starred Up
  • The Skeleton Twins
  • Canopy
  • The Equalizer
  • If I Stay
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Two Night Stand
  • Cam2Cam
  • The Green Prince
  • The Expedition to the End of the World
  • 14 Blades
  • Clouds of Sils Maria
  • The Trip to Italy
  • The Boxtrolls
  • The Giver
  • Memphis
  • Starred Up
  • At the Devil's Door
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Deepsea Challenge
  • Sundays and Cybele
  • Goodbye to Language
  • After
  • God Help the Girl
  • Two Days, One Night
  • The Guest
  • Run Silent, Run Deep
  • Behaving Badly
  • Guardians of the Galaxy
  • Hangmen Also Die!
  • All Is Forgiven
  • My Man Is a Loser
  • Lucy
  • Bird People
  • A Summer's Tale
  • Behaving Badly
  • Magic in the Moonlight
  • The Trip to Italy
  • Planes: Fire & Rescue
  • Horns
  • Le Week-End
  • Judex
  • Magic in the Moonlight
  • Land Ho!
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • I Origins
  • Dead Ringers
  • Jaws
  • Manhattan Murder Mystery
  • America: Imagine the World Without Her
  • They Came Together
  • Man from Reno
  • Transformers: Age of Extinction
  • Yves Saint Laurent
  • Life Itself
  • Me and You
  • Da Sweet Blood of Jesus
  • Approaching the Elephant
  • My Man
  • L for Leisure
  • Aim High In Creation!
  • High Sierra
  • Ride the High Country
  • Test
  • Ivory Tower
  • Witching & Bitching
  • Comrades: Almost a Love Story
  • The Better Angels
  • Citizen Koch
  • Tracks
  • The Moment
  • A Coffee in Berlin
  • 22 Jump Street
  • Edge of Tomorrow
  • Filth
  • Korengal
  • Dinosaur 13
  • Stand Clear of the Closing Doors
  • The Rover
  • Wolf
  • A Night in Old Mexico
  • Ai Weiwei: The Fake Case
  • Obvious Child
  • Neighbors
  • Mr. Jealousy
  • Godzilla
  • A Short History of Decay
  • The Invisible Woman
  • Love in the Afternoon
  • Five Star
  • Frantic
  • Locke
  • Il Sorpasso
  • Alex of Venice
  • Make Your Move
  • For No Good Reason
  • Bad Timing
  • Ernest & Celestine
  • Sign of the Lion
  • Venus in Fur
  • Draft Day
  • Dom Hemingway
  • Tasting Menu
  • The One I Love
  • 10,000 km
  • The Railway Man
  • The Retrieval
  • His Girl Friday
  • The Philadelphia Story
  • Buzzard
  • Noah
  • Captain America: The Winter Soldier
  • The Babadook
  • Locker 13
  • Veronica Mars
  • Chef

See all 265

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • Over the Garden Wall
  • One Direction: Where We Are – The Concert Film
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • Winter Sleep
  • Roger Waters: The Wall
  • Memory of the Camps
  • Billy Elliot: The Musical

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • Boyhood
  • A Hard Day's Night
  • Sorcerer
  • Selma
  • Two Days, One Night
  • Phantom of the Paradise
  • The Wolf of Wall Street
  • The Grand Budapest Hotel
  • Godzilla
  • Inherent Vice
  • Jealousy
  • Listen Up Philip
  • Under the Skin
  • Her
  • Gone Girl
  • Life Itself
  • Force Majeure
  • Only Lovers Left Alive
  • The Voices
  • It Follows
  • The Lego Movie
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Starred Up
  • Eden
  • We Are the Best!
  • Goodbye to Language
  • The Babadook
  • Nightcrawler
  • Stranger by the Lake
  • Love Is Strange
  • 20.000 Days on Earth
  • National Gallery
  • Citizenfour
  • The Overnighters
  • Snowpiercer
  • Je T'Aime, Je T'Aime
  • The Boxtrolls
  • Mr. Turner
  • The Broken Circle Breakdown
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Edge of Tomorrow
  • Blue Ruin
  • Winter Sleep
  • The Better Angels
  • Coherence
  • Night Moves
  • The Trip to Italy
  • Leviathan
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Double
  • Locke
  • Guardians of the Galaxy
  • Whiplash
  • Frank
  • The Immigrant
  • Ida
  • Whitey: United States of America v. James J. Bulger
  • John Wick
  • Captain America: The Winter Soldier
  • A Girl Walks Home Alone at Night

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more