Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Jackie

    ★★★★½

  • American Honey

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Dekalog

    ★★★★★

  • Sunset Song

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★½

  • A Bigger Splash

    ★★★★½

  • Seance on a Wet Afternoon

    ★★★★½

  • Tampopo

    ★★★★

  • The Lure

    ★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★

  • De Palma

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★½

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★★½

  • Knight of Cups

    ★★★½

  • Gilda

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 259 Films watched
  • 21.6 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Seance on a Wet Afternoon

Jan 2

Most Watched

A Bigger Splash

twice

Things to Come

twice

The Lure

twice

Little Sister

twice

Sing Street

twice

Last Film

Gold

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
150 films
Comedy
68 films
Thriller
52 films
Action
43 films
Adventure
38 films
Romance
32 films
Crime
28 films
Fantasy
27 films
Documentary
25 films
Sci Fi
23 films
USA
182 films
UK
43 films
France
36 films
Canada
15 films
Germany
12 films
China
11 films
Japan
10 films
Belgium
8 films
Spain
7 films
Hong Kong
6 films
English
221 films
French
23 films
Spanish
17 films
German
15 films
Japanese
12 films
Chinese
9 films
Korean
7 films
Italian
5 films
Arabic
5 films
Portuguese
5 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

Moonlight

★★★★½

MOONLIGHT is *MAGNIFICENT.* a specific but utterly symphonic portrait of masculinity in the modern world. every shot is seared into my brain. it's also a devastatingly beautiful love story. to put it in the most reductive / tantalizing terms possible, think CAROL by way of Frank Ocean.

most likely the best film of 2016 so far.

More reviews

davidehrlich’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Dekalog
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Wrong Elements

Films davidehrlich watched in 2016

  • Gold
  • Ocean Waves
  • Your Name.
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Live by Night
  • Assassin's Creed
  • Sing
  • Passengers
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • A Bigger Splash
  • Why Him?
  • Maggie's Plan
  • Slash
  • Frank & Lola
  • Office Christmas Party
  • Man Down
  • The Founder
  • The Handmaiden
  • Old Stone
  • Sully
  • Patriots Day
  • Mifune: The Last Samurai
  • O.J.: Made in America
  • Fences
  • Allied
  • Divines
  • Hunter Gatherer
  • Children of Men
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Miss Sloane
  • Rules Don't Apply
  • True Memoirs of an International Assassin
  • The Love Witch
  • The Neon Demon
  • Peter and the Farm
  • Rainbow Time
  • Dog Eat Dog
  • Trolls
  • Supersonic
  • Ms .45
  • Doctor Strange
  • Tampopo
  • Michael Moore in TrumpLand
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • First Girl I Loved
  • The Lost City of Z
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Shin Godzilla
  • The Accountant
  • 13th
  • 20th Century Women
  • Being 17
  • Things to Come
  • Elle
  • The Girl on the Train
  • Yourself and Yours
  • Danny Says
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Age of Shadows
  • Chronic
  • The Lovers and the Despot
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • The Edge of Seventeen
  • LBJ
  • Miss Stevens
  • Lion
  • Katie Says Goodbye
  • Their Finest
  • Jackie
  • Denial
  • Barry
  • Trespass Against Us
  • American Pastoral
  • Nocturnal Animals
  • A Monster Calls
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Free Fire
  • Colossal
  • Nocturama
  • Personal Shopper
  • The Magnificent Seven
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • Wakefield
  • Arrival
  • Bleed for This
  • Into the Inferno
  • Una
  • Moonlight
  • Dekalog
  • La La Land
  • The Light Between Oceans
  • I, Daniel Blake
  • White Girl
  • The Hollars
  • The Red Turtle
  • Julieta
  • Complete Unknown
  • Gleason
  • When Two Worlds Collide
  • Ben-Hur
  • War Dogs
  • Kingsglaive: Final Fantasy XV
  • Imperium
  • Joshy
  • Hell or High Water
  • Kubo and the Two Strings
  • Edge of Winter
  • The Salesman
  • Sausage Party
  • Disorder
  • Things to Come
  • Nine Lives
  • The Little Prince
  • Little Men
  • Suicide Squad
  • Equity
  • Into the Forest
  • Pete's Dragon
  • Nerve
  • Jason Bourne
  • The Lure
  • Hooligan Sparrow
  • The Seventh Fire
  • Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party
  • Train to Busan
  • Café Society
  • Star Trek Beyond
  • Lucha Mexico
  • Equals
  • Ghostbusters
  • Carnage Park
  • Toni Erdmann
  • Demolition
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Anthropoid
  • Whiskey Tango Foxtrot
  • Marauders
  • The Legend of Tarzan
  • Neruda
  • Little Sister
  • Three
  • Les Cowboys
  • Independence Day: Resurgence
  • American Honey
  • The Shallows
  • Free State of Jones
  • The BFG
  • Central Intelligence
  • Bang Gang (A Modern Love Story)
  • In a Valley of Violence
  • The Childhood of a Leader
  • Finding Dory
  • De Palma
  • Now You See Me 2
  • Diary of a Chambermaid
  • King Jack
  • Me Before You
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Warcraft
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • The Do-Over
  • Look Who's Back
  • Holy Hell
  • Unlocking the Cage
  • The Wailing
  • Fiore
  • Wrong Elements
  • Welcome to Happiness
  • ma ma
  • Dogs
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • The Nice Guys
  • One Week and a Day
  • French Tour
  • Last Days in the Desert
  • Fantastic Four
  • A Monster with a Thousand Heads
  • Sunset Song
  • Alice Through the Looking Glass
  • Search Party
  • X-Men: Apocalypse
  • Belladonna of Sadness
  • A Bigger Splash
  • Dheepan
  • Being Charlie
  • Term Life
  • The Man Who Knew Infinity
  • Ratchet & Clank
  • Mother's Day
  • Captain America: Civil War
  • Mr. Church
  • My Blind Brother
  • Special Correspondents
  • Dean
  • Between Us
  • Vincent N Roxxy
  • Keep Quiet
  • All We Had
  • King Cobra
  • Elvis & Nixon
  • Youth in Oregon
  • Nina
  • Wolves

See all 259

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • Brazilian Holocaust
  • Cameraperson
  • HyperNormalisation
  • A Silent Voice

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • Carol
  • Spotlight
  • A Brighter Summer Day
  • O.J.: Made in America
  • Creed
  • Krisha
  • Aloha
  • Manchester by the Sea
  • Moonlight
  • Cameraperson
  • Toni Erdmann
  • Everybody Wants Some!!
  • Paterson
  • Hail, Caesar!
  • The Handmaiden
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Silence
  • 45 Years
  • Weiner
  • The Lobster
  • Sing Street
  • Hell or High Water
  • Arrival
  • Love & Friendship
  • Tower
  • Green Room
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Things to Come
  • Certain Women
  • Don't Think Twice
  • 20th Century Women
  • Yourself and Yours
  • Pete's Dragon
  • The Witch
  • A Quiet Passion
  • La La Land
  • Right Now, Wrong Then
  • Nocturama
  • The Edge of Seventeen
  • Kubo and the Two Strings
  • Little Men
  • Sunset Song
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Spy
  • Fences
  • The Nice Guys
  • De Palma
  • Elle
  • Jackie
  • Justin Timberlake + The Tennessee Kids
  • Zootopia
  • Don't Breathe
  • Aquarius
  • Embrace of the Serpent
  • The Invitation
  • 13th
  • Allied
  • Midnight Special
  • 10 Cloverfield Lane
  • Tickled

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more