Highest rated films

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

    ★★★★★

  • Top of the Lake: China Girl

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Great Gatsby

    ★★★★½

  • The Host

    ★★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★★½

  • Funny People

    ★★★★½

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★½

  • Lady Macbeth

    ★★★★

  • After the Storm

    ★★★★

  • A Quiet Passion

    ★★★★

  • All These Sleepless Nights

    ★★★★

  • Una

    ★★★★

  • Manifesto

    ★★★★

  • The Breaking Point

    ★★★★

  • The Laughing Woman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Lust for Life

Jan 4

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Alien: Covenant

twice

Lady Macbeth

twice

Get Out

twice

Thor: Ragnarok

twice

Last Film

A Face in the Crowd

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
163 films
Comedy
55 films
Thriller
48 films
Action
38 films
Documentary
31 films
Sci Fi
29 films
Romance
27 films
Adventure
25 films
Crime
23 films
Mystery
22 films
USA
174 films
UK
45 films
France
32 films
Germany
18 films
Canada
15 films
Belgium
14 films
Australia
8 films
Japan
8 films
Denmark
7 films
Sweden
7 films
English
220 films
Spanish
29 films
French
25 films
German
14 films
Italian
10 films
Korean
8 films
Swedish
8 films
Japanese
6 films
Arabic
6 films
Russian
5 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

mother!

★★★★

mother! is the best movie ever made about that feeling when you just want to sit in your underwear & chill but ed harris won’t leave u alone.*

*oh shit no it's probably still the Truman show

More reviews

davidehrlich’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Price
Average weighted rating:

3.2

Films davidehrlich watched in 2017

  • A Face in the Crowd
  • The Commuter
  • Bad Genius
  • They Shoot Horses, Don't They?
  • Bright
  • The Greatest Showman
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Birdboy: The Forgotten Children
  • Alien: Covenant
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Lady Macbeth
  • The Post
  • Voyeur
  • Get Out
  • Phantom Thread
  • Cuba and the Cameraman
  • Brimstone & Glory
  • The Breadwinner
  • Justice League
  • Mr. Roosevelt
  • Wonder
  • Daddy's Home 2
  • Pottersville
  • Coco
  • Murder on the Orient Express
  • Thor: Ragnarok
  • Princess Cyd
  • A Gray State
  • The Light of the Moon
  • The Man Who Invented Christmas
  • All I See Is You
  • The Divine Order
  • Thor: Ragnarok
  • Thank You for Your Service
  • Geostorm
  • Jungle
  • Liberation Day
  • One Percent More Humid
  • Marshall
  • Stronger
  • The Foreigner
  • Walking Out
  • Una
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Blade Runner 2049
  • Before We Vanish
  • Flatliners
  • Lucky
  • The Mountain Between Us
  • Our Souls at Night
  • Brad's Status
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Goodbye Christopher Robin
  • Woodshock
  • The Lego Ninjago Movie
  • Woman Walks Ahead
  • The Children Act
  • First Reformed
  • Who We Are Now
  • Kings
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Death of Stalin
  • Unicorn Store
  • The Third Murder
  • The Disaster Artist
  • mother!
  • Super Size Me 2: Holy Chicken!
  • Disobedience
  • The Current War
  • Love Means Zero
  • I, Tonya
  • Thelma
  • Molly's Game
  • Borg vs McEnroe
  • Lady Bird
  • Hostiles
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • The Shape of Water
  • Battle of the Sexes
  • Film Stars Don't Die in Liverpool
  • Darkest Hour
  • Downsizing
  • Lean on Pete
  • Loving Vincent
  • Human Flow
  • Novitiate
  • England Is Mine
  • Death Note
  • Gook
  • The Wound
  • The Hitman's Bodyguard
  • Machines
  • In This Corner of the World
  • After Love
  • The Only Living Boy in New York
  • Kidnap
  • The Breaking Point
  • The Emoji Movie
  • Escapes
  • Atomic Blonde
  • Logan Lucky
  • Detroit
  • Dunkirk
  • The Villainess
  • Lady Macbeth
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Funny People
  • City of Ghosts
  • It Comes at Night
  • Spider-Man: Homecoming
  • Collateral Beauty
  • The Great Wall
  • Dawson City: Frozen Time
  • The Mummy
  • Megan Leavey
  • Baby Driver
  • Sami Blood
  • Wonder Woman
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Oh Lucy!
  • The Square
  • BPM (Beats per Minute)
  • 24 Frames
  • You Were Never Really Here
  • A Gentle Creature
  • Double Lover
  • The Day After
  • Top of the Lake: China Girl
  • War Machine
  • Good Time
  • The Beguiled
  • Faces Places
  • The Florida Project
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Happy End
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Loveless
  • The King
  • The Ciambra
  • Okja
  • Jupiter's Moon
  • Let the Sunshine In
  • Wonderstruck
  • Ismael's Ghosts
  • Sea Sorrow
  • Marie Antoinette
  • Manifesto
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Alien: Covenant
  • A Woman's Life
  • The Host
  • The Survivalist
  • Last Men in Aleppo
  • I Am Heath Ledger
  • The Wall
  • Flower
  • The Last Movie Star
  • Rock'n Roll
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Trip to Spain
  • Get Me Roger Stone
  • Sweet Virginia
  • Super Dark Times
  • Gilbert
  • A Quiet Passion
  • Sandy Wexler
  • Leaning Into the Wind: Andy Goldsworthy
  • The Fate of the Furious
  • All These Sleepless Nights
  • Shot! The Psycho-Spiritual Mantra of Rock
  • Smurfs: The Lost Village
  • Salt and Fire
  • The Great Gatsby
  • Carrie Pilby
  • Ghost in the Shell
  • Karl Marx City
  • I Called Him Morgan
  • Prevenge
  • The Laughing Woman
  • The Girl with All the Gifts
  • The Zookeeper's Wife
  • Power Rangers
  • They Live
  • Win It All
  • After the Storm
  • A Quiet Passion
  • T2 Trainspotting
  • Most Beautiful Island
  • The Most Hated Woman in America
  • The Price
  • Kong: Skull Island
  • The Boss Baby
  • Assholes
  • Small Crimes
  • Lucky
  • DRIB
  • Song to Song
  • Daphne
  • The Ottoman Lieutenant
  • Brimstone
  • Personal Shopper
  • Raw

See all 248

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation
  • Chris Gethard: Career Suicide

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • Alien
  • Moonlight
  • La La Land
  • Lady Bird
  • The Thing
  • Phantom Thread
  • Predator
  • Paterson
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Blade Runner
  • Call Me by Your Name
  • I Am Not Your Negro
  • The Work
  • The Florida Project
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Dunkirk
  • The Big Sick
  • The Beguiled
  • Get Out
  • 20th Century Women
  • The Lost City of Z
  • Personal Shopper
  • Good Time
  • A Quiet Passion
  • I, Tonya
  • Blade Runner 2049
  • Coco
  • A Ghost Story
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Silence
  • Faces Places
  • On the Beach at Night Alone
  • Dina
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Princess Cyd
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Disaster Artist
  • The Shape of Water
  • T2 Trainspotting
  • Stronger
  • Logan Lucky
  • John Wick: Chapter 2
  • Dawson City: Frozen Time
  • Novitiate
  • Moana
  • Columbus
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Beguiled
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • Kedi
  • Your Name.
  • BPM (Beats per Minute)
  • Brigsby Bear
  • Baby Driver
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Post
  • Lady Macbeth
  • Girls Trip
  • Thelma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more