Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Madeline's Madeline

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★★

  • Zama

    ★★★★

  • Matchstick Men

    ★★★★

  • Morvern Callar

    ★★★★

  • Night Moves

    ★★★★

  • Splendor in the Grass

    ★★★★

  • Love After Love

    ★★★★

  • Memoir of War

    ★★★★

  • Revenge

    ★★★½

  • The Work

    ★★★½

  • Bahubali: The Beginning

    ★★★½

  • Life and Nothing More

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 248 Films watched
  • 20.7 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Jan 7

Most Watched

Outlaw King

twice

Madeline's Madeline

twice

Paddington 2

twice

Hereditary

twice

Ready Player One

twice

Last Film

Aquaman

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
128 films
Comedy
53 films
Thriller
50 films
Action
39 films
Documentary
35 films
Crime
32 films
Adventure
28 films
Sci Fi
25 films
Fantasy
24 films
Mystery
22 films
USA
178 films
UK
38 films
France
31 films
Canada
14 films
China
13 films
Germany
12 films
Japan
8 films
South Korea
7 films
Belgium
7 films
Switzerland
6 films
English
211 films
French
30 films
Spanish
22 films
Japanese
12 films
Chinese
11 films
Italian
11 films
German
11 films
Arabic
10 films
Russian
9 films
Korean
8 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

The Favourite

★★★★

THE FAVOURITE POWER RANKINGS

1. Horatio: The Fastest Duck in the City
2. Nicholas Hoult?
3. Sandy Powell
4. Rachel Weisz
5. the bunny from the end. you'll know the one.
6. Olivia Colman
7. the naked dancing man who looks *way* too much like James Corden
8. Emma Stone
9. taylor swift's neo-nazi boyfriend from Operation Finale

More reviews

davidehrlich’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Slender Man
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Acorn and the Firestorm
Average weighted rating:

3.3

Films davidehrlich watched in 2018

  • Aquaman
  • Holmes & Watson
  • Bumblebee
  • All Is True
  • Welcome to Marwen
  • Vice
  • Never-Ending Man: Hayao Miyazaki
  • Springsteen On Broadway
  • The Mule
  • Mary Poppins Returns
  • Mortal Engines
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • May the Devil Take You
  • Robin Hood
  • Evelyn
  • Coldplay: A Head Full of Dreams
  • Mary Queen of Scots
  • Instant Family
  • Chef Flynn
  • Outlaw King
  • The Grinch
  • The Nutcracker and the Four Realms
  • The Girl in the Spider's Web
  • Life and Nothing More
  • Bohemian Rhapsody
  • The Night Comes for Us
  • Hunter Killer
  • Galveston
  • A Private War
  • Johnny English Strikes Again
  • Maria by Callas
  • Diamantino
  • Hotel by the River
  • Studio 54
  • Bad Times at the El Royale
  • Night School
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • A Simple Favor
  • Matchstick Men
  • Garry Winogrand: All Things Are Photographable
  • Mandy
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Green Book
  • Freaks
  • Gloria Bell
  • If Beale Street Could Talk
  • Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes
  • mid90s
  • The Hummingbird Project
  • A Million Little Pieces
  • Maya
  • Her Smell
  • High Life
  • Angels Are Made of Light
  • First Man
  • Hotel Mumbai
  • A Star Is Born
  • Widows
  • Ben Is Back
  • Teen Spirit
  • In Fabric
  • The Predator
  • Outlaw King
  • The Fall of the American Empire
  • Meeting Gorbachev
  • The Favourite
  • Roma
  • Trial by Fire
  • Reversing Roe
  • Boy Erased
  • Suspiria
  • The Front Runner
  • Free Solo
  • Watergate
  • Non-Fiction
  • The Island
  • John McEnroe: In the Realm of Perfection
  • The Happytime Murders
  • Operation Finale
  • Blue Iguana
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Crazy Rich Asians
  • Mile 22
  • Memoir of War
  • A Land Imagined
  • Madeline's Madeline
  • A Family Tour
  • Slender Man
  • The Spy Gone North
  • One Cut of the Dead
  • Christopher Robin
  • Like Father
  • Tokyo Vampire Hotel
  • Death of a Nation
  • The Work
  • Game Night
  • Tomb Raider
  • Blockers
  • Cold Skin
  • Cam
  • Generation Wealth
  • The Equalizer 2
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Siberia
  • Crystal Swan
  • Sorry to Bother You
  • To the Night
  • Ryuichi Sakamoto: Coda
  • Escape Plan 2: Hades
  • Ideal Home
  • Hot Summer Nights
  • Izzy Gets the F*ck Across Town
  • The Catcher Was a Spy
  • Bowling for Columbine
  • Sicario: Day of the Soldado
  • Uncle Drew
  • Paddington 2
  • Eating Animals
  • SuperFly
  • Incredibles 2
  • Hearts Beat Loud
  • Believer
  • Hereditary
  • Hotel Artemis
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • 211
  • Action Point
  • Breath
  • The Changeling
  • Solo: A Star Wars Story
  • Happy as Lazzaro
  • Capernaum
  • Knife+Heart
  • Dogman
  • Burning
  • Under the Silver Lake
  • Gotti
  • Girl
  • Long Day's Journey Into Night
  • Fugue
  • The House That Jack Built
  • BlacKkKlansman
  • Shoplifters
  • Buy Me a Gun
  • 3 Faces
  • Girls of the Sun
  • Angel Face
  • The World Is Yours
  • The Image Book
  • Arctic
  • Ash Is Purest White
  • Cold War
  • Leto
  • Yomeddine
  • Everybody Knows
  • Terminal
  • Revenge
  • Manhunt
  • Psychokinesis
  • Maine
  • Avengers: Infinity War
  • State Like Sleep
  • Mapplethorpe
  • Zoe
  • In a Relationship
  • Diane
  • Here and Now
  • Nico, 1988
  • The Devil and Father Amorth
  • I Feel Pretty
  • Zama
  • The Rescue List
  • Come Sunday
  • Rampage
  • 6 Balloons
  • Big Fish & Begonia
  • Morvern Callar
  • Acorn and the Firestorm
  • Ready Player One
  • The Titan
  • God's Not Dead: A Light in Darkness
  • Love After Love
  • Ready Player One
  • Game Over, Man!
  • I Can Only Imagine
  • Pacific Rim: Uprising
  • Splendor in the Grass
  • Touch Me Not
  • Chi-Town
  • People's Republic of Desire
  • The New Romantic
  • First Match
  • Unsane
  • Claire's Camera
  • Alt-Right: Age of Rage
  • Take Your Pills
  • The Outsider
  • A Wrinkle in Time
  • Submission
  • Night Moves
  • Bahubali: The Beginning
  • Death Wish
  • Did You Wonder Who Fired the Gun?
  • Grass

See all 248

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Burn the Stage: The Movie
  • My First Film

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • The Tree of Life
  • Jurassic Park
  • The Age of Innocence
  • Get Out
  • The Apartment
  • 2001: A Space Odyssey
  • Phantom Thread
  • Lady Bird
  • If Beale Street Could Talk
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • First Reformed
  • Star Wars: The Last Jedi
  • I, Tonya
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • Ash Is Purest White
  • The Tale
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Eighth Grade
  • Western
  • 24 Frames
  • The Muppet Christmas Carol
  • Suspiria
  • The Lego Batman Movie
  • The Incredibles
  • Zama
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Annihilation
  • Paddington
  • Burning
  • Leave No Trace
  • Transit
  • Morvern Callar
  • Mandy
  • Let the Sunshine In
  • Hereditary
  • Roma
  • Shoplifters
  • Black Panther
  • Lean on Pete
  • You Were Never Really Here
  • The Rider
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Support the Girls
  • First Man
  • The Death of Stalin
  • Wildlife
  • BlacKkKlansman
  • Widows
  • Mission: Impossible
  • Bisbee '17
  • Shirkers
  • In Fabric
  • The Fog
  • The Kindergarten Teacher
  • Searching

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more