Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • The Souvenir

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★★½

  • Satantango

    ★★★★★

  • An Elephant Sitting Still

    ★★★★

  • Birds of Passage

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★

  • Woman at War

    ★★★★

  • By the Grace of God

    ★★★★

  • Greta

    ★★★½

  • Wild Rose

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 231 Films watched
  • 19.2 Average per month
  • 4.4 Average per week

Milestones

First Film

Glass

Jan 9

Most Watched

Portrait of a Lady on Fire

twice

Joker

twice

Uncut Gems

twice

Midsommar

twice

Wild Rose

twice

Last Film

Little Women

Dec 25

Genres, Countries & Languages

Drama
132 films
Comedy
55 films
Thriller
50 films
Documentary
35 films
Crime
28 films
Action
26 films
Horror
22 films
Mystery
21 films
Adventure
21 films
Romance
20 films
USA
147 films
UK
43 films
France
36 films
Canada
18 films
Germany
14 films
China
10 films
Japan
8 films
Sweden
7 films
Italy
7 films
Spain
7 films
English
198 films
French
32 films
Spanish
18 films
Italian
15 films
German
12 films
Japanese
11 films
Russian
8 films
Arabic
8 films
Chinese
6 films
Swedish
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★

spiritually corrupt, but — BUT! — also flat and artless in a way that not even the worst Star Wars movies have been before.

thanks to paternity leave, i have no professional obligation to keep thinking about this hugely disappointing capitulation to the most feckless elements of studio filmmaking. and so i won't.

EDIT: Babu Frik innocent.

More reviews

davidehrlich’s most liked list

THE 100 BEST FILMS OF 2010 — 2019

imprecisely thrown together while my baby napped -- just went with what felt right.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Haunting of Sharon Tate
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn

Films davidehrlich watched in 2019

  • Little Women
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Fall
  • Spirits in the Forest
  • Citizen K
  • Klaus
  • Ford v Ferrari
  • Earthquake Bird
  • I Lost My Body
  • Dark Waters
  • Mickey and the Bear
  • Charlie's Angels
  • 63 Up
  • Lady and the Tramp
  • The Good Liar
  • Midway
  • Jesus Is King: A Kanye West Film
  • The Kill Team
  • Terminator: Dark Fate
  • Tell Me Who I Am
  • The Elephant Queen
  • Satantango
  • Queen & Slim
  • Jay and Silent Bob Reboot
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Forest of Love
  • Jexi
  • Gemini Man
  • Mister America
  • Little Monsters
  • Joker
  • Pain and Glory
  • 45 Seconds of Laughter
  • Uncut Gems
  • Low Tide
  • Bully. Coward. Victim. The Story of Roy Cohn
  • The Irishman
  • Sweetheart
  • Fractured
  • Zeroville
  • Midnight Traveler
  • Saint Maud
  • Lucy in the Sky
  • Red Penguins
  • Greed
  • Motherless Brooklyn
  • Military Wives
  • Uncut Gems
  • Bad Education
  • Jojo Rabbit
  • Weathering with You
  • Dolemite Is My Name
  • The Goldfinch
  • Hustlers
  • Knives Out
  • True History of the Kelly Gang
  • The Friend
  • Mosul
  • Waves
  • Babyteeth
  • Guest of Honour
  • About Endlessness
  • Martin Eden
  • The King
  • Wasp Network
  • American Skin
  • Ema
  • Joker
  • An Officer and a Spy
  • Seberg
  • The Perfect Candidate
  • Marriage Story
  • Ad Astra
  • The Truth
  • Angel Has Fallen
  • Midsommar
  • A Girl Missing
  • Where'd You Go, Bernadette
  • Ready or Not
  • Buñuel in the Labyrinth of the Turtles
  • The Peanut Butter Falcon
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Birds of Passage
  • The Art of Self-Defense
  • The Red Sea Diving Resort
  • For Sama
  • Ray & Liz
  • The Lion King
  • Stuber
  • Phil
  • Marianne & Leonard: Words of Love
  • Spider-Man: Far from Home
  • Anima
  • Anna
  • Wild Rose
  • Midsommar
  • The Edge of Democracy
  • Being Frank
  • Murder Mystery
  • Toy Story 4
  • Piranhas
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • This One's for the Ladies
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • Dark Phoenix
  • Rocketman
  • Always Be My Maybe
  • Domino
  • Pavarotti
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Perfection
  • The Traitor
  • Mektoub, My Love: Intermezzo
  • Oh Mercy
  • Matthias & Maxime
  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Frankie
  • The Lighthouse
  • Zombi Child
  • Portrait of a Lady on Fire
  • A Hidden Life
  • The Wild Goose Lake
  • First Love
  • Little Joe
  • The Staggering Girl
  • Atlantics
  • Beanpole
  • Bacurau
  • Les Misérables
  • The Dead Don't Die
  • I Am Easy to Find
  • Serenity
  • Pokémon Detective Pikachu
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Wine Country
  • Long Shot
  • Yesterday
  • Dreamland
  • Tolkien
  • Woodstock
  • Wild Rose
  • Rewind
  • UglyDolls
  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound
  • Stray Dolls
  • Swallow
  • Good Posture
  • Georgetown
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Endgame
  • Body at Brighton Rock
  • Okko's Inn
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Booksmart
  • Stockholm
  • Detour
  • Little
  • The Best of Enemies
  • The Haunting of Sharon Tate
  • Missing Link
  • Sauvage
  • Honeyland
  • Clemency
  • Dumbo
  • Shazam!
  • The Dirt
  • Depraved
  • Us
  • It Started As a Joke
  • The Juniper Tree
  • Five Feet Apart
  • Wonder Park
  • Everybody's Everything
  • Pink Wall
  • Adopt a Highway
  • The Beach Bum
  • The Gift: The Journey of Johnny Cash
  • An Elephant Sitting Still
  • The Kid
  • Captain Marvel
  • Woman at War
  • Alita: Battle Angel
  • Greta
  • Styx
  • The Wedding Guest
  • The Graduation
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Isn't It Romantic
  • Synonyms
  • Varda by Agnès
  • Tremors
  • Ghost Town Anthology
  • Mr. Jones
  • Goldie
  • Out Stealing Horses
  • The Golden Glove
  • Fourteen
  • By the Grace of God
  • The Kindness of Strangers
  • Hail Satan?
  • The Lodge
  • Share
  • The Mustang

See all 231

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Cleaners
  • Bring the Soul: The Movie
  • Rilakkuma and Kaoru
  • John Denver Trending
  • Invisible Life

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • Stop Making Sense
  • The Shining
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Toy Story 2
  • The Matrix
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Parasite
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • The Irishman
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Uncut Gems
  • Marriage Story
  • Little Women
  • Toy Story 3
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Roma
  • Apollo 11
  • Knives Out
  • Ad Astra
  • High Flying Bird
  • Moulin Rouge!
  • Bad Education
  • The Farewell
  • Transit
  • A Simple Favor
  • Booksmart
  • Under the Silver Lake
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Django Unchained
  • The Souvenir
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Return of the Jedi
  • Unbreakable
  • The Beach Bum
  • Dark Waters
  • Her Smell
  • Us
  • On the Town
  • Wild Rose
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Ash Is Purest White
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Star Wars: The Force Awakens
  • A Hidden Life
  • Ford v Ferrari
  • Toy Story 4
  • Varda by Agnès
  • Avengers: Endgame
  • The Lighthouse
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • High Life
  • The Hateful Eight
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Ask Dr. Ruth
  • Leaving Neverland
  • Hustlers
  • The Kid Who Would Be King

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more