Highest rated films

  • Minari

    ★★★★½

  • Time

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • The Hunger

    ★★★½

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★½

  • The Weeping Woman

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★

  • The Jesus Rolls

    ★★★

  • Ordinary Love

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 15 Average per month
  • 4.3 Average per week

Milestones

First Film

Underwater

Jan 8

Last Film

The Hunger

Apr 1

Genres, Countries & Languages

Drama
29 films
Thriller
12 films
Documentary
12 films
Comedy
10 films
Horror
8 films
Sci Fi
6 films
Action
5 films
Crime
4 films
Fantasy
4 films
Music
3 films
USA
41 films
UK
10 films
France
7 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
Poland
2 films
Guatemala
1 film
Cambodia
1 film
English
53 films
Spanish
6 films
French
2 films
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Czech
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & Studios

davidehrlich’s most liked review

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

★★★

taking a month off work to take care of my son (New York Paid Family Leave: Hey, At Least it's Something!™"), and finally decided to watch this because he had a blowout 2 minutes in to PAPER MOON and that sorta ruined the moon so i needed to call an…

More reviews

davidehrlich’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Minari
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantasy Island
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Average weighted rating:

3.4

Most Obscure

Finding Yingying

Films davidehrlich watched in 2020

  • The Hunger
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Invisible Man
  • Resistance
  • Dark City Beneath the Beat
  • I Will Make You Mine
  • The Platform
  • Finding Yingying
  • Shithouse
  • I Still Believe
  • Spenser Confidential
  • The Banker
  • The Burnt Orange Heresy
  • The Way Back
  • Irradiated
  • Charlatan
  • The Jesus Rolls
  • The Roads Not Taken
  • Funny Face
  • Siberia
  • Kill It and Leave This Town
  • Ordinary Love
  • Fantasy Island
  • Sonic the Hedgehog
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Doctor Sleep
  • Emma.
  • Time
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Last Shift
  • The Social Dilemma
  • Uncle Frank
  • Dick Johnson Is Dead
  • Horse Girl
  • Zola
  • The Nowhere Inn
  • The Father
  • Dinner in America
  • Tesla
  • Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Story​
  • The Evening Hour
  • Feels Good Man
  • Palm Springs
  • Minari
  • Assassins
  • Possessor
  • Kajillionaire
  • The Night House
  • Us Kids
  • Shirley
  • Ironbark
  • The Weeping Woman
  • Jumbo
  • The Painter and the Thief
  • Miss Americana
  • The Last Full Measure
  • Dolittle
  • Bad Boys for Life
  • Inherit the Viper
  • Underwater

World Map

Highly rated films davidehrlich is yet to see

  • Boys State
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • Nine Days
  • Promising Young Woman
  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis
  • Onward
  • Days

Highly rated with davidehrlich’s friends Patron

  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • First Cow
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Never Rarely Sometimes Always
  • The Assistant
  • Time
  • Palm Springs
  • Contagion
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • The Invisible Man
  • The Way Back
  • The Nest
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Feels Good Man
  • 1917
  • Onward
  • How Yukong Moved the Mountains
  • Emma.
  • Zola
  • Nine Days
  • Miss Americana
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Downhill
  • Shirley
  • The Gentlemen
  • Horse Girl
  • Underwater
  • Bad Boys for Life
  • The Hunt
  • Sonic the Hedgehog
  • Spenser Confidential
  • Dolittle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more