Sort by

ellie has logged 490 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
19
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Edit this entry  
18
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
14
Runner

Runner

1962
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
Edit this entry  
09
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
09
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
LEGO Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled!

LEGO Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled!

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

LEGO Marvel Super Heroes: Maximum Overload

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry