Sort by

ellie has logged 38 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception: The Cobol Job

Inception: The Cobol Job

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
The History Boys

The History Boys

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Next Floor

Next Floor

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
All Cheerleaders Die

All Cheerleaders Die

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
I Don't Want to Go Back Alone

I Don't Want to Go Back Alone

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★
Edit this entry  
08
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★½
Edit this entry  
06
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Glass House

The Glass House

2001
×
★½
Edit this entry  
02
Another You

Another You

1991
×
Edit this entry  
01
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry