Sort by

ellie has logged 38 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Liberal Arts

Liberal Arts

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Home at the End of the World

A Home at the End of the World

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Made of Honor

Made of Honor

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
50 Years Legal

50 Years Legal

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Elena Undone

Elena Undone

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
★★
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Broken City

Broken City

2013
×
★★
Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Runner

The Runner

2015
×
Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
America's Sweethearts

America's Sweethearts

2001
×
Edit this entry