Sort by

ellie has logged 68 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★
Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost

Ghost

1990
×
★★½
Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
17 Again

17 Again

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★½
Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kill the Day

Kill the Day

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Gasman

Gasman

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ondine

Ondine

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★
Edit this entry  
15
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gringo

Gringo

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Me Before You

Me Before You

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry