Sort by

ellie has logged 55 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To the Lighthouse

To the Lighthouse

1983
×
★½
Edit this entry  
21
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Truth About Alcohol

The Truth About Alcohol

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
16
Deadpool: No Good Deed

Deadpool: No Good Deed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rampage

Rampage

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Life of the Party

Life of the Party

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dude

Dude

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Newness

Newness

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
RV

RV

2006
×
★½
Edit this entry  
10
Trouble the Water

Trouble the Water

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★½
Edit this entry  
09
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Excision

Excision

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★
Edit this entry  
08
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
68 Kill

68 Kill

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Band of Robbers

Band of Robbers

2015
×
★★★
Edit this entry