Sort by

ellie has logged 48 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spring Night, Summer Night

Spring Night, Summer Night

1967
×
★★½
Edit this entry  
29
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★
Edit this entry  
29
Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planet Earth II

Planet Earth II

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
300

300

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★
Edit this entry  
15
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kaboom

Kaboom

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Troy

Troy

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Troy

Troy

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★
Edit this entry