Sort by

ellie has logged 67 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Necktie

Necktie

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
27
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sink or Swim

Sink or Swim

1990
×
Edit this entry  
25
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
Edit this entry  
25
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Alps

Alps

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horsin' Around

Horsin' Around

2015
×
Edit this entry  
21
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Byzantium

Byzantium

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the Animation

Scott Pilgrim vs. the Animation

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
My Favorite Picture of You

My Favorite Picture of You

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Uninspired

Uninspired

2018
×
Edit this entry  
16
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ekki múkk

Ekki múkk

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★½
Edit this entry  
13
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
The Rally to Restore Sanity and/or Fear

The Rally to Restore Sanity and/or Fear

2010
×
Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
10
One Last Dive

One Last Dive

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Frozen Blood Test

Frozen Blood Test

2015
×
Edit this entry  
10
Staring Contest

Staring Contest

2011
×
Edit this entry  
10
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Am Your Grandma

I Am Your Grandma

2011
×
Edit this entry