Sort by

ellie has logged 53 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
21
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
I Am the Night

I Am the Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
I Am the Night

I Am the Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★
Edit this entry  
19
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mobile Homes

Mobile Homes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fractured

Fractured

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Kika

Kika

1993
×
★★
Edit this entry  
10
Spoor

Spoor

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
Edit this entry  
09
The Present

The Present

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
American Anarchist

American Anarchist

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
06
We Were Once a Fairytale

We Were Once a Fairytale

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Scenes from the Suburbs

Scenes from the Suburbs

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Fred Armisen: Standup for Drummers

Fred Armisen: Standup for Drummers

2018
×
Edit this entry  
05
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry