Sort by

marcella has logged 59 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★½
Edit this entry  
29
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
26
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Edit this entry  
11
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Edit this entry  
09
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Edit this entry