• Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★½

    Me watching the epilogue: "I just realized, Harry's like seven years older than his son. That must've been weird for the actors"

    Kaitlyn: "Oh bye son, we had you when I was like eleven lol"

    Aside the super unnecessary epilogue (which is exactly how it is in the book too) this one's a fine ending to the series. If it doesn't go out on a high note, it's a very-close-to-highest note. Lots of big hit moments here, perhaps my favorite…

  • Loop

    Loop

    ★★★½

    This beautiful short honestly felt more *important* to me than fun, and that's a fine thing, because it is doing something important: bringing real-deal autistic representation to the screen on a big, mainstream platform from a big, mainstream studio.

    While the short wasn't as immediately joyous as Burrow (we did a short film double feature), it brings a mountain of empathy to bear with its two central characters: a teen boy and a non-verbal autistic girl at an urban canoe…

  • Burrow

    Burrow

    ★★★★

    D E L I G H T F U L

    My son requested this after seeing the tile on screen, and we were both giggling throughout. Enjoyed it so much, we promptly started it over again - pretty easy to do when it packs so much joy and visual magic into five minutes, with zero dialogue too!

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★½

    A lot of people questioned the splitting of the final book into two movies, but honestly I couldn't see how they could have remotely done it justice. (blame the success of this for every YA series going forward adding an extra movie on top of the number of books they're based on lol) Then again, this makes me think they should have done the same for book five as well, which had to use multiple montages to cover vast stretches…

  • Harry Potter and the Half-Blood Prince

    Harry Potter and the Half-Blood Prince

    ★★★½

    aka Harry Potter and the Girls Are So Horny This Year

    aka Harry Potter and the PG Rating Somehow Despite Being The Darkest Yet

    aka Harry Potter and the Proof That Gambon Is The Better Dumbledore

    I could probably go on with increasingly stupid titles, but I just wanted to say, I've got a weird affection for this one that raises it above most of the other movies in the series. Sure, it dips into some dumb stuff in the…

  • David Lynch: The Art Life

    David Lynch: The Art Life

    ★★★

    I've experienced one David Lynch biography before this: The Man From Another Place, written by Dennis Lim. It is a fantastic read, as engaging and accessible as you could hope for a book about such a seemingly impenetrable guy. I read it over the course of one day, mostly in the bathroom, while violently sick in Mexico exactly five years ago. It was weirdly appropriate, reading it in a gut-wrenching fever haze. Much of what I learned in that book…

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix

    Harry Potter and the Order of the Phoenix

    ★★½

    Now, the book may be a bloated mess, but this movie manages to be the worst adaptation of the series, if not actually the worst movie. It skips from one big plot point to another with virtually nothing in between, and even uses back to back montages to cover like 400 of the book's nearly 900 pages in a handful of minutes. Two montages in a row! Preposterous. While a lot of the book could have been trimmed, this ain't the way to do it.

    Umbridge is still the easiest-to-hate antagonist of the series though, so it's got that going for itself!

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★½

    I finally got a hold of Memories of Murder, the first Bong hit, the one I should have watched immediately after being blown away by The Host a decade and a half ago. Since he's become one of my favorite directors in the intervening years, I was expecting a lot. Of course, he totally delivered. Paired up with Song Kang-Ho and a grounded, funny, and tremendously humane serial killer narrative, there's no way I could have been let down. Still,…

  • Harry Potter and the Goblet of Fire

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ★★★

    Want to know something about me? That moment near the end with Amos Diggory screaming, "my boy!!" absolutely guts me. Eyes instantly glistening, me trying to fight it because this is just a silly fantasy movie. But man.. since becoming a dad, a moment like that - performed so well here by actor Jeff Rawle in a small but memorable role - can cut pretty deep if it's pulled off with any fidelity. And of the things Goblet of Fire…

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★

    I just looked back at my first review for Azkaban and I can't really improve on everything that comes after, "This is what happens when you hand an okay franchise to a brilliant director: fuckin' magic."

    But I do have to note something I didn't before: the entire production design took a huge shift with this movie for a more realistic, less cartoony look, and for the most part it really, really helps. Sure, Mrs. Norris is missing her bright…

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★½

    It's been a couple days and I still don't know what to say about this beautiful dream. I was expecting a spiritual sequel to Chungking Express and I got that, but also so much more. So much rushing and pulsing through Hong Kong in warm, saturated tones with a deep, full body yearning for connection and love. So many stylized crime thriller moments rendered as painted poetry; Won Kar Wai isn't interested in making something like The Professional here, so…

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★½

    I forgot to say it in my review of the first HP movie but, just to be clear for anyone who doesn't know me too well: JK Rowling can piss off for good with the harmful transphobic rhetoric. I can't fathom how someone that wealthy and successful can't seem to help themselves from dumping on her legacy at every chance she gets. The books are delightful and the movies, while wildly uneven, are a lot of fun. But every time…