davidlaskin has logged 98 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Katya: Help Me, I'm Dying

Katya: Help Me, I'm Dying

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
My Scapegoat

My Scapegoat

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
I'm Sitting in my Living Room and I Think the World has Ended

I'm Sitting in my Living Room and I Think the World has Ended

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry