• The Thinning

    The Thinning

    ★★

    The Thinning was released in 2016 and was directed by Michael J. Gallagher. The movie stars Logan Paul, Peyton List, Lia Marie Johnson and many more. 

    The movie is set in a dying world, population control is dictated by an aptitude test in high school. When two students discover that the test is all smoke and mirrors and hiding a larger conspiracy, they go against the system to expose the conspiracy and take it down. 

    I liked the premise of…

  • Scream

    Scream

    ★★★★½

    Scream is directed by Matt Bettinelli-Olpin and Tyler Gillet. The movie was recently in the UK cinema’s today and stars Neve Campbell, Jenna Ortega, David Arquette, Courtney Cox, Dylan Minnette and many more. 

    The movie is all about the past experiences from the first Scream movie, 25 years ago. A new killer dons the Ghostface mask and begins targeting a group of teenagers to resurrect  secrets from the quiet town’s (Woods borough) deadly past. 

    Despite never seeing any of the…

  • True Story

    True Story

    ★★★

    True story was released in 2015 and was directed by Rupert Goold. The movie stars Jonah Hill, James Franco, Felicity Jones and many more. 

    The movie is all about a disgraced New York Times journalist is accused of lying in a cover article. His trouble increases when he learns that he is a victim of identify theft and the man who stole his name is in jail. 

    The movie has a really interesting story and an interesting plot, the movie…

  • 1922

    1922

    ★★★★½

    1922 is directed by Zak Hilditch and was released in 2017. The movie stars Thomas Jane, Dylan Schmid, Molly Parker, Kaitlyn Bernard and many more. 

    The movie is all about a farmer who conspires with his son to murder his wife for monetary gain. Wilfred and his son Henry soon become delusional as they continue on their lives. 

    This movie is excellent at providing an entertaining and captivating movie. The movie starts off as a family drama with the couple’s…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

    Zack Snyder’s Justice league was released in 2021 and was directed by Zack Snyder. The movie stars Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Amy Adams, Ray Fisher, Jason Mamoa, Ezra Miller and many more. 

    The movie is all about Bruce Wayne and Diana Prince who try to bring the meta humans of Earth together after the death of Clarke Kent. Meanwhile, Darkseid sends Steppenwolf to Earth with a vast army to subjugate humans.

    This is a re-do of the first…

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★★

    The Babadook was released in 2014and was directed by Jennifer Kent. The movie stars Essie Davis, Noah Wiseman, Hayley McElhinney, Daniel Henshaw and many more. 

    The movie is all about Sam (Noah Wiseman), a young boy who is convinced of a monster’s presence in his home, due to certain disturbing visions. His erratic behaviour concerns his single parent mother, Amelia (Essie Davis) who spirals into a state of paranoia. 

    This movie is extremely good and really took me by suprise.…

  • The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★½

    The Hitcher was directed by David Meyers and was released in 2007. The movie stars Sean Bean, Sophia Bush, Zachary Knighton, Neal McDonough. 

    The movie is all about Grace and Jim who pick up a hitchhiker whilst on a journey. They soon realise that he is a psychopathic killer. They must think of a way to escape. 

    This movie is pretty good, the duration of the movie definitely helps ensure that the movie is fast paced all the way throughout.…

  • I See You

    I See You

    ★★★★★

    I have seen I see you multiple times now and still find it so entertaining. The movie is thrilling and exciting and has some great horror elements. The twists in the movie are unpredictable and keep you engaged as a viewer. The acting is also pretty good in the movie and helps create more emotion and tension as the movie gets going. The second half of the film is definitely a quicker pace and more things start to occur, however the opening half helps to build the mystery really well. A great thriller/horror movie, definitely recommend watching.

  • Late Night

    Late Night

    ½

    Late night was released in 2019 and was directed by Nisha Ganatra. The movie stars Emma Thompson, Mindy Kaling, Max Casella, Hugh Dancy, John Lithgow and many more. 

    The movie is all about an acclaimed late-night show host who is forced to hire a female writer because of her decline in popularity. Soon, things go haywire when her personal emails are leaked. 

    This movie was pretty bad, there was no real entertainment or excitement in the movie. It is supposed…

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★

    Jungle cruise was released in 2021 and was directed by Jaume Collet-Serra. The movie stars Dwayne Johnson, Emily Blunt, Edgar Ramirez, Jack Whitehall and many more. 

    This movie is all about Dr Lily Houghton (Emily Blunt) enlisting on a journey across the Amazon, with the companionship of her brother McGregor Houghton (Jack Whitehall) and with the help of skipper Frank (Dwayne Johnson). They are in pursuit of an ancient tree, that holds the power to heal, a discovery that changes…

  • The Ugly Truth

    The Ugly Truth

    ★★★½

    The ugly truth was released in 2009 and was directed by Robert Luketic. The movie stars Gerrard Butler, Katherine Heigl, Eric Winter, John Michael Higgins and many more. 

    The movie is all about Abby (Katherine Heigl), a lovelorn tv producer who finds herself in the midsts of tests when she strikes a deal with her chauvinistic colleague, Mike (Gerrard Butler), who wants to prove too her the accuracy of his relationship theories. 

    I really enjoyed the plot of this movie,…

  • Vacation

    Vacation

    ★★★★★

    I’ve seen Vacation numerous times now, and I still love it despite watching it several times. The comedy in this movie just gets me every time, the script is excellent, the comedic timing and the actors all do such a great job. The journey this family go on together as they head towards their destination is hilarious, there is never a moment where I loose interest or get bored. The scenes offer something new and entertaining, a must watch for…