Sort by

Wai Lin Khant has logged 203 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★½
Edit this entry  
01
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Cure

Cure

1997
×
★★½
Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Possessor

Possessor

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★½
Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry