David has logged 44 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hollywood Ending

Hollywood Ending

2002
×
★½
Edit this entry  
29
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
20
Darkman

Darkman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★½
Edit this entry  
18
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Yards

The Yards

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meddler

The Meddler

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
12
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
Edit this entry  
09
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry