Sort by

David has logged 497 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Bobby Robson: More Than a Manager

Bobby Robson: More Than a Manager

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★
Edit this entry  
19
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Mirai

Mirai

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★
Edit this entry  
09
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Did You Wonder Who Fired the Gun?

Did You Wonder Who Fired the Gun?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry