Sort by

David has logged 466 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crocodile Dundee in Los Angeles

Crocodile Dundee in Los Angeles

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Howard

Howard

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
15
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
10
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Edit this entry  
07
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry