Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
David Sims

David Sims

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for David
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • David’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid 2023

    ★ Watched 25 May 2023 12

    they don’t even HAVE a hot crustacean band!!!

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon 2023

    ★★★★★ Watched 12 May 2023 43

    colossal.

  • The Great Ziegfeld

    The Great Ziegfeld 1936

    ★★ Watched 12 May 2023 20

    I have now seen every Best Picture winner.

    this movie is so BORING

  • The Flash

    The Flash 2023

    Watched 09 May 2023 10

    michael keaton is so fucking hot

  • Sherlock, Jr.

    Sherlock, Jr. 1924

    ★★★★★ Watched 07 May 2023 6

    this guy’s good

  • Cavalcade

    Cavalcade 1933

    ★★ Watched 04 May 2023 16

    I only have one Best Picture winner left now. this one sucks tho. apparently it was Hitler's favorite movie. dumb motherfucker

  • Edward II

    Edward II 1991

    ★★★★ Watched 30 Apr 2023 1

    baddddd boyfrienddddddd

  • Moonrise

    Moonrise 1948

    ★★★★★ Watched 28 Apr 2023 2

    god DAMN

  • The Package

    The Package 1989

    ★★★ Watched 26 Apr 2023 5

    solid thriller, bang in the middle of a five film run from Andrew Davis that is just terrific

  • Witness

    Witness 1985

    ★★★★★ Rewatched 22 Apr 2023 9

    HARRISON FORD IS JOHN BOOK. A BIG CITY COP. A SMALL COUNTRY BOY. THEY HAVE NOTHING IN COMMON… BUT A MURDER.

  • Are You There God? It's Me, Margaret.

    Are You There God? It's Me, Margaret. 2023

    ★★★★ Watched 17 Apr 2023 18

    Rachel McAdams

  • The Cook

    The Cook 1918

    ★★★½ Watched 20 Apr 2023 3

    buster is really cute in this one

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 88
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
TikTok
YouTube

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.