Sort by

DC has logged 152 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★★
Edit this entry  
16
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Unbelievable Truth

The Unbelievable Truth

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Shift

Red Shift

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Norm Macdonald: Me Doing Standup

Norm Macdonald: Me Doing Standup

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blanche

Blanche

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cry of the Banshee

Cry of the Banshee

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stag

The Stag

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life of Crime

Life of Crime

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry