Sort by

DC has logged 19 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alternative 3

Alternative 3

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Made in USA

Made in USA

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Kid in King Arthur's Court

A Kid in King Arthur's Court

1995
×
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Vibrations

Good Vibrations

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paul Williams Still Alive

Paul Williams Still Alive

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry