David has logged 41 entries for films during February 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kanye West: Late Orchestration

Kanye West: Late Orchestration

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Subject of the Picture

The Subject of the Picture

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Nakounine

Nakounine

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hors-jeu

Hors-jeu

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
78 Tours

78 Tours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Perspectives

Perspectives

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Flight of Icarus

The Flight of Icarus

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Man Without a Shadow

The Man Without a Shadow

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Contact

Contact

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Nightmare

White Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fierrot le pou

Fierrot le pou

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Our RoboCop Remake

Our RoboCop Remake

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Between Showers

Between Showers

1914
×
Read the review Edit this entry  
09
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament

1914
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Making a Living

Making a Living

1914
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gummo

Gummo

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Van Gogh

Van Gogh

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gravity

Gravity

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry