David has logged 160 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
Edit this entry  
12
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Milk

Milk

2008
×
★★★½
Edit this entry  
05
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conspirator

The Conspirator

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Marshall

Marshall

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
For Your Consideration

For Your Consideration

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry