David has logged 78 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
25th Hour

25th Hour

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tickled

Tickled

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Edit this entry  
10
Magnolia

Magnolia

1999
×
Edit this entry  
09
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Circle

Circle

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry