David has logged 337 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Horns

Horns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Detention

Detention

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★½
Edit this entry  
29
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'71

'71

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Annabelle

Annabelle

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Stake Land

Stake Land

2010
×
★★½
Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Edit this entry