Sort by

val has logged 118 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read prior review Edit this entry  
25
Roza of Smyrna

Roza of Smyrna

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Valiants of Samothrace

The Valiants of Samothrace

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
World Gone Mad

World Gone Mad

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media

Manufacturing Consent: Noam Chomsky and the Media

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Founder

The Founder

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wog Boy

The Wog Boy

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fearless

Fearless

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Human Centipede 3 (Final Sequence)

The Human Centipede 3 (Final Sequence)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
Edit this entry  
10
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★
Edit this entry  
08
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
Edit this entry  
01
Blended

Blended

2014
×
Edit this entry  
01
Tony Robbins: I Am Not Your Guru

Tony Robbins: I Am Not Your Guru

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Road to Singapore

Road to Singapore

1940
×
★★★
Edit this entry  
25
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★½
Edit this entry  
10
Screwed

Screwed

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Minions

Minions

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Looking for Comedy in the Muslim World

Looking for Comedy in the Muslim World

2005
×
★★½
Edit this entry