Sort by

David has logged 448 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Angel of Nanjing

Angel of Nanjing

2015
×
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
20 Million Miles to Earth

20 Million Miles to Earth

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

Rurouni Kenshin Part III: The Legend Ends

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

Rurouni Kenshin Part II: Kyoto Inferno

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mothra

Mothra

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Utamaro and His Five Women

Utamaro and His Five Women

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Victory of Women

Victory of Women

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Victory Song

Victory Song

1945
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sword

The Sword

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
01
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La noria

La noria

2018
×
Edit this entry  
30
Ainu Mosir

Ainu Mosir

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Belushi

Belushi

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Rurouni Kenshin Part I: Origins

Rurouni Kenshin Part I: Origins

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miyamoto Musashi

Miyamoto Musashi

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poppy

Poppy

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
19
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sputnik

Sputnik

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Oyuki the Virgin

Oyuki the Virgin

1935
×
★★
Read the review Edit this entry