Matthew has logged 35 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Demons

Demons

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Others

The Others

2001
×
★★½
Edit this entry  
21
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
12
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Edit this entry  
09
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry