Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Honeyland

Honeyland

2019
×
Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
11
The World Is Big and Salvation Lurks Around the Corner

The World Is Big and Salvation Lurks Around the Corner

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Blended

Blended

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pomegranate Orchard

Pomegranate Orchard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Bar

The Bar

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Edit this entry  
03
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
Edit this entry  
11
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★
Edit this entry  
08
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ted

Ted

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Edit this entry  
19
A Tree Grows in Brooklyn

A Tree Grows in Brooklyn

1945
×
Edit this entry  
18
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
14
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
09
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
Edit this entry  
07
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Edit this entry  
04
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tequila Sunrise

Tequila Sunrise

1988
×
★★½
Edit this entry  
31
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Night Train to Munich

Night Train to Munich

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Edit this entry  
11
State of Siege

State of Siege

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★
Edit this entry  
01
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry