Sort by

Davormkd has logged 181 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Una famiglia perfetta

Una famiglia perfetta

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Immortals

Immortals

2011
×
Edit this entry  
13
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Another Woman

Another Woman

1988
×
Edit this entry  
21
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★
Edit this entry  
15
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
Edit this entry  
12
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★
Edit this entry  
10
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tape

Tape

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
16
Quo Vadis

Quo Vadis

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
Mogambo

Mogambo

1953
×
★★½
Edit this entry  
08
Serenity

Serenity

2005
×
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
03
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Alphaville

Alphaville

1965
×
Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Edit this entry  
05
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★½
Edit this entry  
04
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★½
Edit this entry  
28
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Æon Flux

Æon Flux

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Edit this entry